http://yaddashthayenakhoda.files.wordpress.com/2009/12/hejazi-iranpaak08.jpg

ناصر حجازی کیست:(ویکی پدیا)

ناصر حِجازی زادهٔ ۲۸ آذر  ۱۳۲۸  در تهران، مربی فوتبال  و بازیکن بازنشسته فوتبال است. او در بازی های جام ملت های آسیا، المپیک  و جام جهانی فوتبال  دروازه بان  تیم ملی فوتبال ایران  بود. کنفدراسیون فوتبال آسیا  وی را به عنوان دومین دروازه‏بان  برتر قرن بیستم  قاره آسیا  معرفی کردهاست.

 

 

دوران بازیگری

باشگاهی

او بیشتر دوران بازیگری خود را در باشگاه استقلال گذراند.

ملی

ناصر حجازی در سال‌های دهه ۱۳۵۰ دروازه‌بان اصلی تیم ملی ایران بود و با این تیم دو بار قهرمان آسیا و یک بار قهرمان بازی‌های آسیایی شد و در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین به میدان رفت. وی همچنین در المپیک مونیخ در سال ۱۹۷۲ تیم ملی را همراهی کرد.

دوران مربیگری:

او در دوران سرمربیگری موفق شد استقلال را به مقام نایب قهرمانی باشگاه‌های آسیا و قهرمانی در لیگ و جام حذفی ایران برساند. وی در تیم های سپاهان اصفهان، ذوب آهن اصفهان، استقلال رشت (پگاه گیلان)،ماشین سازی تبریز ،استقلال اهواز، ابومسلم خراسان، نساجی قائمشهر و محمدان بنگلادش نیز به مربیگری پرداخت که موفقیت چندانی نصیب وی نشد. او پس از انتخاب مجدد علی فتح الله زاده به سمت مدیرعاملی، مجدداً سرمربی باشگاه استقلال تهران گردید. او در سال 2009 میلادی به عنوان مدیر فنی تیم فوتبال دی استرادا اسلواکی برگزیده شد. وی دارای مدرک B مربی گری آسیا می باشد

اینها مطالبی بود در مورد حجازی در ویکی پدیا.

در مورد دوران بازیگری وی ناحق است اگر او را به عنوان یکی از بزرگترین اسطوره های فوتبال ایران نپذیریم که این را حتی بزرگترین مخالفان وی نیز اذعان دارند.در مورد بازیگری او یک خاطره را می توان بیان نمود.1.حضور در فینال باشگاههای آسیا و قهرمانی استقلال

اما آنچه اینجانب بیشتر قصد پردازش به آن را دارم مربوط به دوران مربیگری وی می باشد.

ناصر حجازی( 234 بازی)

حجازی اولین بار در لیگ 73 هدایت سپاهان را بر عهده گرفت و پس از آن در تیمهای ماشین سازی، استقلال تهران، ذوب اهن، استقلال اهواز و استقلال رشت مربیگری کرده است. حجازی در 234 بازی موفق به کسب 84 برد و 67 مساوی شده و در 83 بازی نیز شکست را تجربه کرده است. میانگین امتیاز گیری این مربی در هر بازی لیگ 3/1 است و در 36% بازیها نیز پیروزی از ان حجازی بوده است. وی در فصل 76 استقلال را قهرمان کرد و در فصل 80 نیز سنگین ترین شکست تاریخ لیگ برتر را با تیم استقلال رشت مقابل ابومسلم با نتیجه 9-2 متحمل شد.(البته لازم به ذکر است حجازی فصل گذشته نیز چند هفته در تیم ابو مسلم مشغول به کار شد ولی روی نیمکت ننشست و بعد از کسب یک تساوی و سه شکست متوالی و دریافت شصت میلیون از تیم خداحافظی کرد)

در فصل 75 -76 استقلال حجازی در لیگ 15 تیمه و با معرفی بازیکنی به نام علیرضا اکبر پور قهرمان ایران شد البته در این مورد لازم به ذکر است که تیم پرسپولیس در آن زمان که بیش از 11 ملی پوش در اختیار داشت و در شرایطی که در لیگ به صورت متوالی همراه با استانکو آنهم 4 یا 5 هفته مانده به پایان لیگ قهرمان می شد به علت اینکه قهرمانی لیگ برایشان انگیزه ای نداشت یک سال از فوتبال داخلی کنار کشید.

این قهرمانی سبب شد تا استقلال در سال بعد در مسابقات آسیایی حضور پیدا کند در آن دوره از مسابقات آسیایی 8 تیم یعنی 4 تیم از شرق و چهار تیم از غرب حضور داشتند که استقلال در بین چهار تیم غرب به همراه العین به مرحله بعد صعود کرد که قرار شد در این مرحله با تیمهای جوبیلو ایواتای ژاپن و همچنین دالیان چین که در آن زمان رضا شاهرودی را در اختیار داشت بازی کند .مکان برگزاری مسابقات انتخاب شد تهران و استقلال میزبان مرحله نهایی جام باشگاههای آسیا.

استقلال بازی اول را در ورزشگاه مملو از جمعیت آزادی در مقابل دالیان قرار گرفت و موفق شد با گل طلایی سید علی موسوی و با نتیجه 4 بر 3 از سد دالیان عبور کند .

در بازی فینال از ساعتها قبل ورزشگاه آزادی مملو از جمعیت شده بود تا قهرمانی استقلال را نظاره کنند اما تک گل سیروس دین محمدی نیز نتوانست جبران اشتباهات یحیوی(که به یکباره برای تنبیه برومند جایگزین برومند شد)را بکند و این جوبیلو ایواتا بود که در مقابل دیدگان هزران استقلالی به مقام قهرمانی رسید.

در لیگ نیز استقلال هم به پرسپولیس باخت و هم پس از این تیم ایستاد .

فصل بعد نیز حجازی نتوانست نتایج مناسبی را بگیرد و در بازی مقابل سایپا و در حالی که 3 بر یک از حریف خود پیش بود 4 بر سه بازی را واگذار کرد تا حجازی از استقلال جدا شود.

مربیگری حجازی در این مقطع با استقلال قطع شد و بعد از وی افرادی مانند جواد زرینچه ،سوکوموروخوف،پورحیدری، رولند کخ و امیر قلعه نوعی و صمد مرفاوی در این سمت قرا گرفتند که در مورد هر کدام از اشخاص زیر حجازی همیشه انتقاداتی داشت که اوج این انتقادات به سمت امیر قلعه نوعی و قریب مدیری که از قلعه نوعی حمایت می کرد بود.

بازگشت دوباره کاپلو:

استقلال سال 85 با برد در مقابل برق شیراز قهرمان ایران شد تیم ملی در جام جهانی در همین سال متاثر از درگیری های سازمان تربیت بدنی و فدراسیون فوتبال نتوانست نتایج چندان مناسبی بگیرد و بعد از برکناری برانکو تمامی مسئولین فوتبال نیز تغییر کردند و قلعه نوعی مربی تیم ملی شد و از آنجا که او نمی توانست همزمان هم در استقلال باشد و هم در تیم ملی به تیم ملی رفت و در استقلال در پست رئیس سازمان فوتبال ایستاد و صمد مرفاوی سرمربی شد.21 بهمن ماه سایت AFC طی خبری اعلام نمود استقلال از مسابقات آسیایی حذف که در این جریان امیر قلعه نوعی به عنوان مقصر اول از تیم کنار گذاشته شد.مرفاوی به کار خود ادامه داد و تیم نیز روند رو به رشدی داشت و در 4 هفته به پایان لیگ در مکان اول با 4 امتیاز اختلاف با تیم دوم قرار داشت که به یکباره حجازی در سکوهای آزادی دیده شد که تقریبا همه مطمئن بودند که سرمربی فصل بعد هیچکس نخواهد بود جز ناصر حجازی .اما اگر صمد نتیجه میگرفت این کار خیلی سخت بود .اما استقلال در چهار بازی آخر نتوانست خوب نتیجه بگیرد و در پایان چهارم شد تا کاپلو برگرد اما برای اینکه مرفاوی نیز زیاد ناراحت نشود با اصرار فتح الله زاده به عنوان دستیار به حجازی تحمیل شد آنهم در کنار ورمزیار دشمن دیرینه که البته بعد از چند هفته مرفاوی از تیم کنار گذاشته شد و از سوی حجازی متهم به خیانت شد. استقلال با برد 3 بر 2 در مقابل هم نام اهوازی مسابقات را شروع کرد و حجازی نیز صحبت از تاکتیک و... می کرد ولی بعد از باخت در گیلان در هفته دوم صحبتهای حجازی در مورد دستهایی که در کارند تا او نتیجه نگیرد از سوی یک نفر از اعضای هیئت مدیره (نفریه) شروع شد .از همین هفته نتایج ضعیف شروع شد تا دربی که به نوعی آخرین فرصت برای حجازی بود که با تساوی در دربی (که در کارنامه حجازی نتیجه خوبی بود زیرا حجازی قبل از این از 4 بازی دربی تنها 1 امتیاز کسب کرده بود) تا چند هفته ابقاء شد اما این هم دوامی نداشت وباز نتایج ضعیف ادامه داشت . تا اینکه در بازی با فجر سپاسی حاضر نشد از روی نیمکت تیم را هدایت کند و به سکوها رفت و در چند روز بعد و در طی یک انتقال جنجالی فیروز کریمی جایگزین وی شد. و از این هفته به بعد مدیر فنی تیم شد هر چند که در این سمت حضور چندانی نداشت و تقریبا بهانه ای بود که هم اخراج نشود و هم اینکه تمام قراردادش را بگیرد . فصل به پایان رسید استقلال با 13 شکست یرای اولین بار در مکان سیزدهم قرار گرفت.

حاشیه های این فصل:

نقل و انتقالات عجیب جزء حاشیه های این فصل استقلال بود در حالی که پرسپولیس با نظر استیلی طبق نیاز تیم خرید می کرد استقلال بمب می ترکاند.

بیاتی نیا اولین خرید بود که بعد از 4 هفته مصدوم شد

خرید برهانی صدای همه پرسپولیسیها را در آورد

میثم منیعی نیز خرید بعدی بود

اما اوج خریدهای استقلال که در طول مسابقات شاهکار حجازی را نشان داد خرید بازیکنی به نام سان جان ارسویچ بود.حجازی در اردوی خارج از کشور بعد از مشاهده این مهاجم و قد و قواره وی طی تماسی با تهران می گوید کاظمی را ردکنید که جایگزین مناسبی برای وی دیده ام (البته در این مورد مباحثی مانند دلال بازی بین حجازی و مدیر برنامه های سان جان نیز در رسانهای داخلی زمزمه شد ) بعد از چند هبته مشخص شد این بازیکن در حد همان دیکارموی پرنده فروش بیشتر نیست و با دریافت پولی در حدود دویست میلیون از ایران رفت.

از حاشیه های دیگر این فصل میتوان به پنالتی که جباری در شیراز و در مقابل شاگردان یاوری از دست داد اشاره کرد که حجازی به جباری گفته بود برو از آتیلا پنالتی زدن رو یاد بگیر.

حجازی خارج از دایره استقلال

نساجی قائمشهر تیمی بود که حجازی بیشتر دوران دوری از استقلال را در آنجا گذراند.

 ذوب آهن نیز تیمی بود که مدتی میزبان ناصر خان بود

استقلال رشت نیز از تیمهایی بود که حجازی در آن مربیگری کرد و بعد از دریافت نه گل در مقابل ابومسلم که منجر به آقای گلی عنایتی در لیگ شد از این تیم کنار گذاشته شد.


حجازی و پرسپولیس

ناصر حجازی مهره شانس پرسپولیس در بازی های داربی بوده و پرسپولیس بهترین نتایج خود را در مقابل استقلال زمانی به دست آورده است که حجازی در این تیم حضور داشته است. حجازی در روزگاری که سنگربان شماره یک آبی ها بود، بیشترین گل را از سرخپوشان دریافت کرد و پرگل ترین بازی های پرسپولیس در دوره حضور او در دروازه استقلال رقم خورد.
همچنین بهترین پیروزی پرسپولیس در ۲۰ سال اخیر مقابل رقیب سنتی نیز در دوران مربیگری حجازی حاصل شده است، حجازی به عنوان سرمربی در تیم های دیگر نیز مقابل پرسپولیس توفیقی نداشته است. عملکرد ناصر حجازی به عنوان بازیکن و مربی در مقابل پرسپولیس بدین صورت بوده است.
● حجازی بازیکن
حجازی به عنوان بازیکن ۱۵ بار در داربی حضور یافته و سه نتیجه برتر پرسپولیس در داربی زمانی رقم خورده است که حجازی سنگربان آبی پوشان بوده است؛ در دور رفت فصل ۵۰ لیگ پرسپولیس با نتیجه ۴-۱ استقلال را با حجازی برد، در بازی تاریخی ۶-صفر اگر چه رشیدی سنگربان اصلی استقلال بود اما حجازی هم در آن بازی دو گل دریافت کرد و بالاخره فینال باشگاه های تهران در فصل ۶۵ بود که پرسپولیس ۳- صفر پیروز شد. استقلال در ۱۵ بازی با حضور حجازی مقابل پرسپولیس۴ برد ، ۶ باخت و ۵ تساوی به دست آورده است. حجازی در فصل ۵۵ به شهباز پیوست و در سه فصل حضورش در این تیم ۵ بار مقابل پرسپولیس قرار گرفت و طبق معمول توفیقی نداشت و ۴ شکست و یک تساوی نتایج شهباز مقابل پرسپولیس با حضور این دروازه بان بود.
● حجازی مربی
ناصر حجازی پس از شکست ۳- صفر مقابل پرسپولیس در سال ۶۵ که آخرین بازی او در استقلال بود راهی بنگلادش شد و همزمان با بازی در تیم محمدان داکا مربیگری خود را نیز شروع کرد. اولین تقابل او با پرسپولیس به عنوان مربی نیز در همین تیم محمدان بود و از آن زمان تاکنون ۱۴ بار با تیم های مختلف مقابل پرسپولیس قرار گرفته است که مثل دوران بازی اش توفیق چندانی از رویارویی با سرخپوشان نداشته است.
▪ محمدان بنگلادش:
سال ۶۷ مسابقات مقدماتی جام باشگاه های آسیا در داکا برگزار شد و پرسپولیس در اوج بحران و جنگ داخلی بدون علی پروین راهی بنگلادش شد و مقابل محمدان قرار گرفت و در میان تعجب همگان مغلوب آن تیم گمنام بنگلادشی شد و بدین ترتیب حجازی اولین بازی خود را مقابل پرسپولیس با پیروزی به پایان رساند.
▪ ماشین سازی تبریز:
فاصله بین اولین و دومین تقابل حجازی با پرسپولیس ۷ سال طول کشید و حجازی در این مدت مربی شهرداری کرمان، بانک تجارت و سپاهان بود که با پرسپولیس دیداری نداشتند. حجازی طی یک فصل و نیم حضور در این تیم تبریزی ۳ بار با پرسپولیس روبه رو شد که ۳ شکست حاصل کار او بود. نکته قابل توجه این بود که پرسپولیس در فصل ۷۴ با شکست ماشین سازی در تبریز قهرمان لیگ شد.
▪ استقلال تهران:
حجازی در نیم فصل دوم لیگ ۷۵ به استقلال نقل مکان کرد. قبل از حضور وی پرسپولیس طلسم ۷ ساله شکست ناپذیری استقلال را در بازی رفت شکسته بود و در بازی برگشت که با خداحافظی فرشاد پیوس همراه بود، سرخپوشان بهترین نتیجه خود را پس از یک دهه مقابل این تیم کسب کردند و ۳- صفر به پیروزی رسیدند و اولین داربی حجازی با شکست سنگین همراه شد. حجازی در فصل ۷۷ نیز مقابل پرسپولیس بازی رفت را ۱- صفر باخت و کارش به بیمارستان کشید و بازی برگشت را نیز با تساوی ۱-۱ به پایان برد.
▪ ذوب آهن اصفهان:
حجازی با ذوب آهن مقابل پرسپولیس در فصل ۷۸ بسیار خوش شانس بود و دومین و آخرین پیروزی دوران مربیگری خود را با این تیم مقابل پرسپولیس به دست آورد. بازی رفت در فولادشهر در حالی ۱-۱ شد که پرسپولیسی ها دو پنالتی را از دست دادند و بازی برگشت دو تیم نیز آخرین بازی لیگ بود و پرسپولیس با ترکیبی از ذخیره های خود مقابل ذوب آهن حاضر شد و ۲- صفر باخت که این برد بهترین نتیجه حجازی مقابل پرسپولیس تا امروز بوده است.
▪ استقلال رشت:
طی دو فصل ۷۹ و ۸۰ هدایت استقلال رشت بر عهده حجازی بود و در ۴ بازی مقابل پرسپولیس ۴ شکست پرگل در کارنامه این مربی ثبت شد. در فصل ۷۹ پرسپولیس هر دو بازی را ۴-۱ برد و در فصل ۸۰ نیز ۳-۱ و ۲-۱ این تیم را شکست داد که پیروزی دور برگشت در هفته های پایانی نقش مهمی در قهرمانی سرخپوشان در اولین دوره لیگ برتر داشت.
▪ استقلال اهواز:
آخرین رویارویی حجازی با پرسپولیس به نیم فصل دوم ۸۲ برمی گردد که با تیم استقلال اهواز در تهران پرسپولیس را بدون گل متوقف کرد.به طور کلی ناصر حجازی در دوره ۲۰ساله مربیگری خود ۱۴ بار با تیم های مختلف مقابل پرسپولیس قرار گرفته است که حاصل عملکرد او ۹ شکست و ۲ برد و ۳ مساوی بوده است. بهترین نتیجه او برد ۲- صفر با ذوب آهن و بدترین شکست او نیز دو نتیجه ۱-۴ با استقلال رشت است.

حجازی و ریاست جمهوری:

در انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۸۴ ناصر حجازی تصمیم گرفت برای نامزدی ثبت نام کند. او پس از نام نویسی به روزنامه خبرورزشی گفت:

چه ايرادى دارد ورزشى‌ها هم کار سياسى انجام بدهند؟ الان که در ورزش ما سياستمداران فعاليت دارند حالا چه ايرادى دارد مثلاً حجازى کار سياسى کند؟! من شرايط اوليه را که براى ثبت نام دارم. اگر صلاحيت‌مان را تاييد کردند که شرکت مى‌کنيم و فکر نمى‌کنم ايرادى داشته باشد.او همچنین گفت که اگر تایید صلاحیت شود ۳۰ میلیون رای می‌آورد.

البته وی در انتخابات تایید نشد و به جای پاستور سر از قائمشهر در آورد

نظر سنجی نود

در سال 1388 برنامه نود در یک نظرسنجی از بینندگان خود در خواست نمود که از بین ناصر حجازی ،علی پروین ،علی دایی،احمد عابد زاده و علی کریمی محبوب ترین چهره فوتبالی کشور را تعیین کنند.

انتظار این بود که از آنجا که این نظر سنجی به نوعی ناعادلانه به نفع حجازی بود زیرا رای پرسپولیسیها بین 4 گزینه تقسیم می شد و ناصر حجازی تنها استقلالی حاضر در نظر سنجی بود و با تو جه به اینکه بینندگان استقلالی نود حدو 40 تا 45 در صد می باشند حجازی با کسب قریب به 40 درصد آرا در مکان نخست قرار گیرد اما در کمال تعجب ناصر حجازی تنها 8 درصد آرا رو بدست آورد که این نشان از افول محبوبیت او در بین استقلالیها بود


حجازی وپول:

1.بعد از لیگ برتر هشتم که استقلال به مقام سیزدهم قناعت کرد و با خروج حجازی از استقلال هنوز چند روزی نگذشته بود که استقلال قهرمان حذفی شده بود و مقداری از طلب حجازی به استقلال پرداخت نشده بود که ناصر حجازی برای مطالباتش از مجموعه تحت فرمان فتح الله زاده شکایت کرد.

2.در سال 1387 یک دوره کلاس مربیگری برای مدرک A آسیا در تهران برگزار می شد که تقریبا اکثر چهره های مطرح مربی گری ایران در این دوره شرکت کردند.برای شرکت در این کلاسها شرکت کنندگان باید مبلغی قریب به 1 میلیون و هفتصد هزار تومان پرداخت میکردند ناصر حجازی هنگامی که با این مسئله مواجه شد طی مصاحبه هایی اعلام نمود که به هیچ عنوان چنین پولی را نمی پردازد و ادعا می کرد که او اسطوره است و ... تا اینکه مهدی تاج از طرف فدراسیون این پول را پرداخت کرد

3.در سال 87 جهت کمک به یک بازیکن گیلانی یک بازی خیریه رد رشت بین منتخب گیلان و منتخب ابران 98 برگزار شد در بین این مسابقه برای کمک به این جوان گیلانی پولجمع آوری شد که آقای حجازی که از وی در این مراسم تقدیر شد نیز گفت بنده 5 میلیون کمک میکنم البته الان دسته چکم همراهم نیست و به تهران برسم پرداخت می کنم که حتی در تلویزیون نیز از وی به عنوان کمک کننده نام برده شد.اما بعد از ورود ایشان به تهران تا مدتی هیچ کس نتوانست از ایشان اثری پیدا کند

4.در همان سال 87 آقای حجازی به مدت چهار هفته در کنار ابومسلم قرار گرفت که نتیجه آن یک تساوی و سه شکست شد و بعد ایشان اعلام نمود ابو مسلم شرایطی که من میخواهم را مهیا نمی کند و با دریافت 60 میلیون و بدون حضور در یک بازی از این تیم مستضعف خداحافظی کرد.

5.سال 88 ناصر حجازی به بیماری سرطان مبتلا شد که بعد از مدتی حضور در بیمارستان تمامی هزینه های ایشان در یک کار ریاکارانه از سوی هدایتی پرداخت شد.

با تشکر

سیدحسین قاسمی
+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم تیر ۱۳۸۹ساعت 9:16  توسط سیدحسین قاسمی  |